От последните минути! От Турция съобщиха извънредно, че..

Иран изстреля нова балистична ракета срещу Турция, твърди Министерството на отбраната на страната. Тя е навлязла в турското въздушно пространство и е била прихваната от средства за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, съобщи turkiyetoday.
Отломките са паднали върху земя в Газиантеп.
Това е втората ракета, изстрелна от Иран към Турция откакто Израел и САЩ атакуваха Техеран.
По-рано в понеделник (9 март) Иран официално излезе с изявление, че не е изстрелвал ракети срещу Турция, Кипър и Азербайджан.
От Иран официално отрекоха да са нанасяли удари по територията на Азербайджан, Кипър и Турция. Информацията дойде от говорителят на иранското външно министерство Исмаил Багаеи, пише Al Jazeera, цитирана от „Фокус“.
Миналата седмица Министерството на отбраната на Турция съобщи, че балистична ракета, изстреляна от Иран към турското въздушно пространство след преминаване през Сирия и Ирак, е била унищожена от системите за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО над източното Средиземноморие.
В отговор на това Иран заяви, че „уважава суверенитета на Турция и отрича изстрелването на ракети към нейната територия“.
На 5 март Reuters, позовавайки се на източник, близък до правителството на Азербайджан обяви, че ракети и безпилотни летателни апарати, летящи от страна на Иран, са паднали на територията на летището в азербайджанския град Нахичеван.
На 2 март Министерството на отбраната на Обединеното кралство потвърди, че авиобазата “Акротири“ на Кралските военновъздушни сили в Кипър е била атакувана от ирански дрон. През същия ден стана известно за втора атака с дрон срещу британската авиобаза в Акротири.
Заради инцидента Гърция обяви изпращането на две фрегати и четири изтребителя F-16 в Кипър.