Проф. Чуков алармира: Иран ще…

Днешният ден ни донесе новината за крехък мир между Иран, САЩ и Израел. Ислямската република обяви, че в петък в столицата на Пакистан Исламабад ще започнат преговори със Съединените щати, които ще продължат две седмици. Техеран също така съобщи, че ще гарантира безопасно преминаване на плавателните съдове през Ормузкия проток за период от две седмици. В същото време американският президент Доналд Тръмп обяви пълна победа, докато властите в Иран твърдят, че той се е провалил в опита да свали режима.
„Не е ясно какво ще стане в тези две седмици. Реакциите на целия свят бяха повече от положителни, но това може да бъде буря в чаша вода“, коментира за Радио Варна и предаването „На светло“ арабистът проф. Владимир Чуков. Според него по-добре да има мир и прекратяване на огъня, отколкото да се водят бойни действия. Той подчерта още:
Така или иначе целият свят иска да паднат цените на горивата и това да стопира инфлационните процеси, които включително и нашата страна ги усетихме.
Според арабиста край на конфликта няма как да има. По думите му:
Докато Иран се нарича Ислямска република, докато има тази конституция, докато чакат месията, няма как всичко това да не бъде обърнато по посока унищожаване на държавата Израел.
Проф. Владимир Чуков допълни, че конфликтът в момента тлее. Може би ще се върнем на равнището на един замразен конфликт, каза още арабистът.
Рейтингът на Доналд Тръмп в момента е убийствено нисък, каза още проф. Чуков. Според него той ще се яви на изпит през месец ноември. Със сигурност ще загуби Камарата на представителите, вероятно може би ще загуби и Сената, прогнозира проф. Чуков. С него разговаря Валери Великов. Цялото интервю чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.