Важно за учениците: Грипна ваканция или онлайн обучение
Учениците от всички училища на територията на област Варна излизат в грипна ваканция от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения.
Това решение взе преди минути Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания.
Носенето на маски в градския транспорт и в болниците е част от противоепидемичните мерки, които предлагат от Комисията, допълниха специалистите.
Процентът на заболеваемост във Варна е 266 на 10 000.
Мерките важат за цялата област, очаква се потвърждение от Министерството на здравеопазването и от Министерството на образованието и науката.
Това е във връзка с препоръките на Комисията за борба с острите респираторни заболявания и завишената заболеваемост.
Според съобщението от 29 януари до 4 февруари учащите ще преминат към онлайн обучение. „След този период ще имате три поредни дни за възстановяване и подготовка за новите предизвикателства през втория учебен срок, съобщава още кметът.
И добавя: „Погрижете се за себе си и бъдете отговорни към здравето на околните!“
Считано от 29 януари до 5 февруари на територията на Кюстендилския регион се въвеждат противоепидемични мерки.
Това решение взе Областният оперативен щаб за борба с грип и остри респираторни заболявания, свикан от областния управител инж. Александър Паяндурски. Засега обаче учебните занятия ще продължат в клас, без онлайн форма.
Мерките се въвеждат поради увеличената заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания на територията на областта, достигнала за периода 20 – 26 януари епидемични стойности от 166,43 %00.
Процентът на отсъстващите ученици към днешна дата е 21%, по данни на РУО – Кюстендил и на този етап няма да бъде преустановен присъственият учебен процес.
Ситуацията обаче ще се следи ежедневно и при необходимост ще се вземат допълнителни мерки, увериха институциите.
Най-много болни има при децата до 4-годишна възраст, при възрастните над 65 години процентът е нисък. Ситуацията в трите болнични заведения на територията на областта също е спокойна.
Намираме се в пика на грипната епидемия. Тази седмица очакваме максимума, вероятно и следващата. Това каза пред Нова телевизия проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Трябва, обаче, да говорим за грип и ОРЗ – остри респираторни заболявания. Те се регистрират заедно, макар че се повишава циркулацията на грипа. Изследванията показват, че вече 40% от изпратените материали за изследване са положителни за грип“, обясни тя.
Според нея това е нещо съвсем нормално, наблюдава се в цяла Европа.
„В София-град заболяемостта е много по-ниска, много под средната за страната. Още няколко области са на прага на обявяване на епидемия. Очакваме Габрово и Бургас. След тях за Кюстендил, Монтана и още някои, които са на прага.
Очакваме в края на тази и и другата седмица картата на България да светне още повече в червено“, посочи тя.
Според нея е въпрос на баланс в пика на грипната вълна да се спрат децата от училище за една седмица. Тя посъветва да се обърне внимание и на детските градини и яслите и така да се направят нещата, че да не се пишат отсъствия на децата. Би било добре също поне единият родител да има възможност да работи дистанционно в този период.
Проф. Христова обясни, че едни най-честите усложнения от грип са отитите и то не само при децата, а и при възрастните. „Особено децата, които за първи път се срещат с вируса, много бързо има шънт на инфекцията в гърлото към средното ухо. Заболяемостта на деца от 0 до 4 години е 4 пъти от средното за страната“.
„Всяка година се поръчват по-голям брой ваксини. Въпросът е, че като цяло на световно ниво не са достатъчни. Още по-малко е възможно да поръчаш едно количество и да кажеш: ама на мен ми трябват повече, нека да ми си повиши количеството“, поясни тя.
По отношение на многобройните продукти при настинка и грип, продавани в аптеките, от типа на спрей за нос или таблетки за смучене проф. Христова посочи, че резистентността при тях не е голяма, но и ефективността не е особено голяма.
Тя посъветва да прилагаме всички противоепидемични мерки, които знаем, и да повишаваме съпротивителните сили на организма. Трябва и хигиена на ръцете. Човек е най-заразен малко преди да започне и да киха и кашля.
„Проветрението е много важно, дори и да е студено времето, през определен интервал от време. Но като е тръгнала грипната вълна, не можем да я спрем. Топлото време не е от съществено значение. Най-често се заразяваме в градския транспорт, в самолети, местата, където се събират повече хора“, заяви проф. Христова.
По отношение на Covid-19 тя смята, че е ясно, че вирусът се е прехвърлил от животно към човек. „Въпросът е защо не успяха да го ограничат, направи бум в цял Китай, в целия свят. По-скоро има лабораторни и и противоепидемични пропуски, отколкото някаква завера за някакъв сложен, пипан щам. Ние ще сме свидетели и на други вируси от животни, които ще минат. Дано да минат повече години преди това“, коментира тя.